"Nedostupné bydlení"
V příspěvku o Boomeři vs. Dnešní generace bylo mnostvím redditorů jako fakt předkládáno to, že mladí lidé jsou dnes bez šance pořídit si vlastní bydlení a celkově mám pocit, že na tom panuje ve zdejší komunitě konsensus.
Mně ty čísla ale tímto způsobem jednoduše nevychází. Může mi někdo říct, jestli něco počítám špatně?
Uvažme takovou normální obyčejnou rodinu (ani nuzáci, ani žádní nestandardní high earners) - holka učitelka ve školce (plat +- 40 hrubého Platy učitelů od září 2024: tabulky, průměry a mediány - Kupní Síla), kluk něco podobného plus občasný melouch či přesčas, řekněme 45 hrubého.
Jejich čistý příjem je v takové konstelaci nějakých 68 tisíc - pro extra férovost řekněme, že vydělávají ještě o 10% míň, ať to pokryje i ty chudší - jsme tedy na 61 tisících čistého příjmu
Chtějí si pořídit nějaký normální startovací byt - řekněme 3+kk v nějakém průměrném městě, tzn. neberu ani Most, ani centrum Prahy, ale řekněme Příbram. Něco takového: Prodej bytu 3+kk 63 m², Jana Drdy, Příbram - Příbram VII • Sreality.cz tohle plus základní vybavení vyjde na +- 4,5 milionu
Jako běžná rodina s tímhle příjmem mají něco málo našetřeno, něco málo jim třeba přidali na stavebku či půjčili příbuzní a ve výsledku si teda berou hypotéku na 4,1 milionu.
4,1 milionu na 25 let při úrokové sazbě 5% vychází na měsíční splátku 24 tisíc. Energie a daší služby budou řekněme 4 tisíce měsíčně tzn. celkové náklady na bydlení jsou 28 tisíc.
Zbývá jim tedy 33 tisíc měsíčně na ostatní věci jako je jídlo, ošacení apod. Z toho se dá ve dvou pohodlně vyžít a při rozumném hospodaření i ušetřit.
Řekněme tedy, že rok na to si budou chtít pořídit dítě. Kluk si tedy nabere o něco víc přesčasů a vydělá měsíčně o 4 tisíce čistého víc. Holka bude nejprve půl roku na mateřské s dávkou cca 27 tisíc měsíčně - v té době na tom budou pořád stejně jako před tím, protože její drobný pokles příjmů se vyrovná těmi přesčasy pracovitého taťuldy.
Poté bude daná holka další 2 roky na rodičovské dovolené - ty budou poněkud krušné. Její ročiovská totiž bude cca 14 tisíc měsíčně, pokud jim za stadardních okolností zbývalo po zaplacení bydlení 33 tisíc, tak teď by to bylo o 15 tisíc míň., taťka ale dělá ty přesčasy, ty seseknou rozdíl na 11, plus dostane daňovou úlevu kvůli dítěti a manželce na rodičovský takže ten rozdíl je 9,5k. Měsíčně jim tedy v době, kdy manželka nepracuje po zaplacení bydlení zbyde 23 500 Kč - to není ideální, ale vyžít se z toho pořád dá a zároveň je to nejchudší bod, ve kterém kdy budou.
Pro názornost si můžeme situaci zrekapitulovat v čase 5 let od nákupu bytu - jejich náklady na bydlení jsou pořád plus minus podobné (respektive hypotéka je stejná ostatní náklady se mohly zvednout, řekněme tedy, že byt je teď stojí 30 tisíc měsíčně se vším všudy). Příjmy v ČR se zvedají každý rok o cca 4%, jejich aktuální čisté příjmy jsou tedy 74 tisíc a zbývá jim 44 tisíc měsíčně. To je za předpokladu, že ani jeden neudělali žádný kariérní posun. Pokud by se za těch 5 let ten mladý pracovitý chlapec posunul do kousek lepší práce, budou spíš třeba na 80 tisících čistého měsíčně a nákladu na bydlení 30 tisíc. V této situaci už si můžou vcelku pohodlně pořídit další dítě nebo dvě, aniž by to znamenalo dva roky velmi low costového života jako při prvním dítěti.
Jinými slovy vychází mi to tak, že mladí lidé si dneska relativně v pohodě zvládnou koupit normální byt, pořídit si děti a kromě jendnoho krizového úseku, který má cca 2 roky, si nemusí ani nějak obvzláštně odtrhávat od huby. Kde dělám v těch výpočtech chybu, když se tady dočítám, že pro mladé rodiny je nemyslitelné dovolit si dítě a natož pak si pořídit vlastní bydlení?